برنامه همایش ملی «تبارشناسی و سیر تحول نقد هنر در ایران»
 

 

برنامه همایش ملی «تبارشناسی و سیر تحول نقد هنر در ایران» اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر، مراسم افتتاحیه همایش ملی «تبارشناسی و سیر تحول نقد هنر در ایران»، روز دوشنبه 26 مهرماه ساعت 9 صبح در تالار ایران فرهنگستان هنر به صورت محدود و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. ولی به دلیل ضرورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دوران کرونا، نشست‌های علمی این همایش بدون حضور مخاطبان در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه مورخ 26 و 27 مهرماه سال جاری و از ساعت 14 الی 18 به صورت برخط برگزار خواهد شد.

در جلسه اول (روز دوشنبه) این همایش حسینعلی نوذری دربارة «نگاهی به روند تحول زمینه‌ها و رویکردهای نظری و فلسفی شکل‌گیری نقد هنر و ادبیات»؛ حسن بلخاری دربارة «چرا در هنر و ادب نیازمند نقدیم؟ (سخنی در باب ضرورت نقد در هنر و ادبیات)» و حمیدرضا شعیری دربارة «از نشانه‌شناسی ساختارگرا تا نشانه‌‌معناشناسی گفتمانی؛ به سوی نقد هنری چندساحتی» به ارائه مقاله خواهند پرداخت.

    همچنین در جلسه دوم (روز دوشنبه) عبدالحسین لاله درباره «گفتمان‌های مسلط بر نقد سینمایی در ایران»، نیّر طهوری دربارة «پرسش از چیستی معماری معاصر ایران با رویکرد نقد پدیدارشناسی» و امیر مازیار درباره «نقد کاربرد مفهوم "سنت" برای تفسیر هنر ایران در دوران اسلامی»سخنرانی خواهند کرد.

در جلسه سوم (روز سه‌شنبه) کاوه خورابه درباره «دیگربودگی، هویت‌مسئلگی و گفتمان بازگشت به خویش در احیای اصالت‌های موسیقایی (موردکاوی احیاء آثار نظری و عملی گذشتگان در دهه‌های 40 و 50 خورشیدی)»؛ شهاب پازوکی درباره «نقد اخلاقی در سرآغاز هنر تئاتر در ایران و مبانی فلسفی و فکری آن؛ تحلیلی تبارشناختی»؛ و پرناز گودرزپروری درباره «ساختاردهی نقد هنری بر پایة رویکردهای اخلاقی» به سخنرانی می‌پردازند.

و در جلسه چهارم (روز سه‌شنبه) مجید پروانه‌پور درباره «نقد تک‌زبانی حاکم بر نقد هنری»؛ محمدامین شریفیان درباره «پیامدهای نقد دکارت در شکل‌گیری نظریه‌های نوین پدیدارشناسی؛ رویکردی به ادراک چندحسی معماری معاصر ایران»؛ و مریم پیکری‌علمداری درباره «فراتحلیل جایگاه نقد هنر در مقالات فصلنامه‌ها (مورد مطالعاتی؛ مقایسة مقالات دهة 1390 فصلنامه‌های علمی ـ پژوهشی با فصلنامه‌های علمی ـ ترویجی در رشتة هنر)» سخنرانی می‌کنند.

   علاقه‌مندان و مخاطبان هنری می‌توانند به منظور آگاهی از برنامة کامل سخنرانی‌ها و نشست‌های این همایش به آدرس‌ اینترنتی aria.honar.ac.irمراجعه نموده و جهت پیوستن به این همایش مجازی از طریق لینک زیر اقدام نمایند.

yun.ir/e37at2

برای دانلود برنامه همایش اینجا را کلیک کنید.

 

   زمان انتشار: 1400/07/20 - ١٤:٢٨ | نسخه چاپي

خروج
آخرین مهلت ارسال چكيده مقالات: 15 اردیبهشت‌‌ماه 1400
اعلام چکیده مقالات برگزیده: 30 اردیبهشت‌ماه 1400
آخرین مهلت ارسال اصل مقالات: 15 تیرماه 1400
اعلام مقالات برگزیده: 15 مرداد‌ماه 1400
تاريخ برگزاري همايش: 26 و 27 مهر‌ماه 1400

تماس با ما
خیابان ولیعصر، بالاتر از تقاطع امام خمینی، نبش کوچه شهید حسن سخنور، پلاک ۲۹، پژوهشکده هنر
كدپستي : 1137636811
تلفن : ۹۲-۶۶۹۵۶۱۹۰
دورنگار : 66951189
رایانامه : genealogy@aria.ac.ir

پیوندها
پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر
معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر
پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران

دانشگاه هنرهای اسلامی_ایرانی استاد محمود فرشچیان
دانشگاه سوره

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران
دانشگاه هنر اسلامی تبریز
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)